SAMSUN
ROTARY KULÜBÜ

Meslek Hizmetleri Ödülü 16 Şubat 2017, Perşembe


Kaybolmaya yüz tutmuş meslekler dalında verdiğimiz ödül sahibi Samsun'lu sanatçı Birol Sel...

Sanatını mesleğe dönüştürmüş, emeklerini takdir ettiğimiz ve gençlerimize örnek oluşturan el sanatları ustası Birol Sel’e, Guvernör yardımcımız Umur Sakallıoğlu ve değerli eşleri Eser hanımında katıldığı dönemimizin 27. toplantısında meslek hizmetleri ödülümüzü verdik.

Samsun'da 31 yıldır oyma sanatıyla uğraşan Birol Sel bazı eserlerini tamamlamak için  3 bin saate kadar çalışıyor. 56 yaşındaki Birol Sel, 31 yıl önce hobi olarak başladığı ve sanata dönüştürdüğü işinde Türkiye’deki tek sanatçı.

Kontrplak ve mdf malzeme kullanarak yapılan tabloları, katman katman işlediği figürleri yerleştirerek 3 boyutlu hale getiriyor.

"İstediğim boyutu kazandırmam için 9 kat yapmam gerekirse aynı figürü 9 defa kesip üst üste yapıştırıyorum. Tablodaki kat sayısı 14'e kadar çıkabiliyor. 3 boyutlu olarak  figürler tabloda yer alıyor. Ortalama bir tablo için 500-600 saat harcıyorum. Osmanlı dönemi oryantal resimlerini, Türk süsleme sanatı olan naht sanatı figürlerini ve çini   motiflerini kullanıyorum " diyor.

Habere Ait Diğer Resimler