SAMSUN
ROTARY KULÜBÜ

"Kadının Adı Var" Kırsalın Melekleriyleydi... 12 Mart 2017, Pazar


8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerimizin ikinci ayağını, toplum birliği projemiz olan “Kırsalın Melekleri” saya atölyesinde çalışan kadınlarımıza “Kadının Adı Var” gösterisini götürerek gerçekleştirdik.

Kadının Adı Var ekibi gönüllü olarak kendini adamış üç güçlü kadından oluşuyor;

Psikoterapist, yazar ve aile içi şiddet konusunda uzman Ebru Tuay, ayrıca UN Women Empower Women organizasyonu tarafından 2015-2016 global şampiyonlar arasına seçilmiştir. Halen aynı organizasyonda mentorlük yapmaktadır. Şirket eğitimleri de veren Tuay’ın Remzi Kitabevi’nden çıkmış üç kitabı vardır.

Blogger ve yazar Banu Tozluyurt verdiği kurumsal danışmanlıkların yanı sıra, bir kadın üçlemesi olan İmza: Karın, İmza: Kızın, İmza: Ben’in yaratıcılarındandır.

Spiker, TV programcısı ve yazar Özge Uzun, ekran çalışmalarının yanında farklı gelişim gösteren çocukların ailelerine yönelik destekleyici çalışmalar yapmaktadır. 

Kısaca bu gösteri kendi dillerinden şöyle;

“Kadının Adı Var

Kadına ve erkeğe eşit uzaklıkta, insana yakın gösteri

3 kadın: İnsanlık kadar yaşlı, gelecek kadar keşfedilmeyi bekleyen, eski acılardan yeni kahramanlıklar yaratmak isteyen. 3 kadında her kadının utancı, isyanı, istekleri, korkuları. Herkes gibi istiyorlar iyi bir işleri olmasını, keklerinin kabarmasını, çocuklarının iyi okullara gidebilmelerini, eşlerinden iltifat duymayı, sokakta rahat yürüyebilmeyi, dolmuştaki tek yolcu olmaktan korku duymamayı, bir iş kuracakları zaman cesaretlendirilmeyi, sırtlarının sıvazlanmasını, suçluluk duymadan kendilerine zaman ayırmayı.


3 kadın, 181 bin çocuk gelinin, 24 milyon istismara uğrayan çocuğun hem zanlısı, hem koruyucusu. Bu üç kadından biri Ünzile ise, biri sizsiniz, biri de biziz. 


Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kadının eğitimi yüzde 1 oranında arttığında, o ülkenin gayri safi milli hasılasına bunun katkısı yüzde 3,37 oranındadır. 

...............”

Sevgili Ebru Tuay, Özge Uzun ve Banu Tozluyurt hiç bir karşılık beklemeden, Kumköy “Kırsalın Melekleri” için geldiler. 

Sevgili Guvernörümüz Güner İnci ve eşi Nagihan inci yine bizlerle birlikte oldular.  Dilek Livaneli’nin Kumköy İlkokulu öğrencileri kendi yaptıkları çiçekler eşliğinde bizleri büyük bir coşkuyla karşıladılar.

Ardından geçtiğimiz saya atölyesinde çalışan kadınlarımızla sohbet ettik. Kısa bir süre sonra gelen sanatçılarımız “Kadının Adı Var” gösterilerini gerçekleştirdiler. Hep beraber, çok şaşırdığımız, duygulandığımız, güldüğümüz ve farkındalıklar yaşadığımız bir gösteri oldu.

Habere Ait Diğer Resimler