SAMSUN
ROTARY KULÜBÜ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği... 08 Mart 2017, Çarşamba


8 Mart 2017 Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Samsun Rotary Kulübü ve Samsun Rotary kulüpleri olarak bir dizi etkinlik gerçekleştirdik.

Amacımız; Dünya Kadınlar Günü’ne sadece kadınların değil, erkekler, kadınlar, gençler ve çocuklarımızın da farkındalıkla dolu bir şekilde dahil olmaları ve bilinçlendirilmeleri idi.

Bu bağlamda etkinliğimizin ilk kısmına, lise öğrencileri ve öğretmenlerimizi dahil ettik. Konuklarımız, sosyolog Prof. Nilüfer Narlı ve belgesel fotoğrafçı Volkan Atılgan idi. 

Bahçeşehir  Üniversitesi Sosyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı ve kurucusu olan Prof. Nilüfer Narlı “Kadın ve kız çocuklarının bilim ve teknolojide yer alması” adlı sunumunu gerçekleştirdi. Tarih boyunca, bilim ve teknolojinin gelişiminde, bizlerin bilmediği kadın kahramanları anlattı.

Belgesel ve aktivist  fotoğraf sanatçısı Volkan Atılgan “Fotoğraf Sosyolojisi” adlı sunumunu gerçekleştirdi. Eş zamanlı olarak koleksiyonerliğini yaptığı 1920’lerden 1970’lerin sonlarına kadar, Sinop Cumhuriyet kadınlarının fotoğraflarından oluşan “Tarabalar” sergisinin, küçük bir seçkisini sergiledik.. Ardından öğrencilerle birlikte, sergide yer alan fotoğraflar üzerinde, fotoğraflara sosyolojik açıdan yaklaştılar. “Tarabalar” fotoğraf sergisi, Cumhuriyet öncesi ve sonrasına ait 16.000’e yakın fotoğraf karesinden seçilen 1.100 adet fotoğraftan oluşan ve dünyanın ilk “Gezici Kent Belleği Müzesi” olma özelliğini taşıyan bir sergi. 

Sergi ve sunumların ilki Samsun Bilgi Koleji’nde gerçekleşti. Bizim için çok güzel hazırlanmışlardı. Konuklarımıza çiçekler sundular ve plaketler verdiler. Konuk konuşmacılarımız gençlerle sohbet ettiler. Etkinliğimizin sonunda Bilgi Koleji’nde öğle yemeğimizi okulun gençleriyle birlikte yedik. Tüm Bilgi Koleji ailesine teşekkür ediyoruz.

İkinci durağımız, samsun TED Koleji idi. Okulumuz tarafından yine çok sıcak ve ilgili bir şekilde karşılandık. Sevgili Guvernörümüz Güner İnci ve sevgili eşi Nagihan İnci Ankara’dan gelerek programımıza dahil oldular. Bizim hazırladığımız programa ek olarak, öğrenciler Kadınlar Gününe uygun olarak harika bir modern dans gösterisi hazırlamışlardı. Ayrıca tango sanatçısı Ezgi Turmuş ve ekibi tango gösterisi yaptılar. Daha sonra konuşmacı konuklarımız yine sunumlarını gerçekleştirdiler. Yine eş zamanlı olarak “Tarabalar” sergimizi sunduk. Gençlerle sohbet ettiler ve fotoğraflar üzerine sosyolojik bir bakış açısıyla yaklaştılar. Okulumuz bize ve konuklarımıza plaket hazırlamıştı. Tüm TED Koleji ailesine teşekkür ediyoruz.

Konuşmacı konuklarımızı otellerine dinlenmeleri için bir süreliğine bıraktık. Bu sırada fotoğraflar, akşam intercity toplantısını gerçekleştireceğimiz otele doğru yola çıktı. Bir günde üç sergi yaparak bir rekora imza attık.

Habere Ait Diğer Resimler